ثبت برند و لوگو

ثبت برند و لوگو

ثبت برند و لوگو

استفاده کردن از نام تجاری یا برند ثبت شده پیگرد قانونی دارد، پس حتما ثبت برند انجام دهید.

برند معرفی کننده یک مجموعه با همه ابعاد آن می باشد ، علامت تجاری یا همان برند معرفی کننده کالاها ، خدمات و اهداف شرکت شما است و آن را در ذهن بیننده ، مشتری و مصرف کنندگان به تصویر می کشد .

اولین قدم در هر تجارتی ، اعتماد سازی است و علامت تجاری به وسیله برند سازی به این اعتماد و تعهد سرعت می‌بخشد ، اولین قدم نیز در برند سازی ، ثبت برند می باشد که در این زمان ثبت فکور با استفاده از کارشناسان با سابقه و استفاده از وکلای متخصص در این راستا در میان شرکت های مطرح و رو به رشد کشور به دست آورد و سهم به سزایی در ثبت برند تجاری داخلی و بین المللی کشور را عهده دار شود.

کلیه فعالیت‌ها بایستی از طریق سامانه ثبت برند تجاری پیگیری گردد.

ثبت برند و لوگو
ثبت برند و لوگو

برند چیست ؟

 برند یا علامت تجاری نشانی است که قادر است کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص / بنگاه را از کالاها یا خدمات سایر بنگاه‌ها با اشخاص متمایز نماید .

طبق ماده 30 قانون علامت، علامت جمعي و نام تجاری عبارتند از :

علامت يعني هر نشان قابل رؤيتي كه بتواند كالاها يا خدمات اشخاص حقيقي يا حقوقي را از هم متمايز سازد. علامت جمعي يعني هر نشان قابل رؤيتي كه باعنوان علامت جمعي در اظهارنامه ثبت معرفي شود و بتواند مبدأ و يا هرگونه خصوصيات ديگر مانند كيفيت كالا ياخدمات اشخاص حقيقي و حقوقي را كه از اين نشان تحت نظارت مالك علامت ثبت شده جمعي استفاده مي‌كنند متمايز سازد.

نام تجارتي يعني اسم يا عنواني كه معرف و مشخص‌كننده شخص حقيقي ياحقوقي باشد.

مزایای ثبت برند

 مشتریان می توانند محصولات مشابه تولید کنندگان مختلف را از یکدیگر تشخیص دهند، شرکت‌ها را قادر می‌سازد محصولات‌شان را از یکدیگر متمایز سازند، یکی از ابزاریابی است که به ایجاد شهرت نیز کمک می کند، اجازه استفاده از آنها به اشخاص ثالث از طریق حق امتیاز داده می‌شود و منبع مستقیم درآمد برای صاحب برند است، جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند.

مدت اعتبار قانونی ثبت برند تجاری

مدت اعتبار ثبت علامت ( ثبت برند ) 10 سال از تاريخ تسليم اظهارنامه ثبت برند تجاری مي‌ باشد . اين مدت با درخواست صاحب برند براي دوره‌هاي متوالي ده ساله با پرداخت هزينه تعیین شده از سوی سازمان ثبت شرکت ها ، قابل تمديد است ‌. يك مهلت ارفاقي شش ماهه كه از پايان دوره شروع مي‌شود ، براي پرداخت هزينه تمديد ، با پرداخت جريمه تأخير، درنظر گرفته مي‌شود.

مدارک لازم جهت ثبت برند تجاری در سامانه ثبت برند

 هنگام ثبت برند و لوگو لازم است مدارک ذیل به اظهارنامه پیوست شود:

ثبت برند اشخاص حقیقی

  • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
  • امضای وکالت نامه و فرم تقاضای علامت
  • داشتن جواز کسب و یا جواز تاسیس از صنایع
  • ارائه شکل و نام تجاری در ابعاد ۱۲×۱۲ سانتیمتر
  • داشتن کارت بازرگانی (در صورت لاتین بودن نام تجاری)
ثبت برند و لوگو
ثبت برند و لوگو

ثبت برند اشخاص حقوقی (شرکتی)

  • کپی شرکتنامه و روزنامه رسمی و آخرین تغییرات
  • کپی شناسنامه و کارت ملی افرادی که در شرکت حق امضا دارند.
  • داشتن کارت بازرگانی (در صورت لاتین بودن نام تجاری)
  • ارائه شکل و نام تجاری در ابعاد ۱۲×۱۲ سانتیمتر
  • داشتن جواز تاسیس (جواز صنایع)

نکات کلیدی ثبت برند تجاری

تغییر نشانی ، تغییر وکیل رسمی ، کاهش کالا و خدمات موضوع علامت ضمن درخواست کتبی از مرجع ثبت تا قبل از انتشار آگهی اظهارنامه ممکن است و اعمال این تغییرات منوط به پرداخت هزینه حق ثبت تغییرات می باشد .

در صورتی که درخواست کننده قصد ثبت چندین برند را به طور هم زمان داشته باشد ، برای ثبت هر علامت باید از اظهارنامه جداگانه استفاده شود . اما درصورتی که تحت یک علامت بخواهیم چند محصول که متعلق به چند طبقه مختلف است را به ثبت برسانیم استفاده از یک اظهارنامه برای ثبت آنها امکان پذیر است

چنانچه در تصویر علامت یا نام مورد نظر شما جهت ثبت برند و لوگو ، کلمه یا حروف لاتین استفاده نشده باشد ، ارائه کارت بازرگانی لزومی ندارد

زمان مورد نیاز برای ثبت برند

با توجه به روند ادارات دولتی در ایران زمان ثبت برند ممکن است متغیر باشد.

مراحل ثبت برند و لوگو

مراحل ثبت برند به چند مرحله تقسیم می گردد . پس از تکمیل مدارک ثبت برند ، متقاضی ابتدا می بایست با ثبت اظهارنامه خویش ، تقاضای ثبت برند از اداره مالکیت صنعتی نماید . پس از دریافت شماره اظهار نامه ثبت علامت تجاری که با سال شروع میگردد و منحصر به فرد و پرونده می باشد فرآیندش در اداره ثبت علائم تجاری شروع می شود . پس از واریز هزینه از طریق درگاه اینترنتی رمز اظهار نامه از طریق سامانه پیامکی به شماره موبایل شما از طریق شماره 201212 ارسال می شود .

در صورت تایید کارشناس ، کارشناس مسئول و رئیس اداره ثبت برند اجازه ثبت آگهی نوبت اول صادر می شود و می توانید آنرا در روزنامه رسمی قوه قضاییه آگهی خود را درج نمایید . هزینه های پرداختی در اداره روزنامه به صورت آنلاین است و نیازی به فیش واریزی در بانکها نیست .

یکماه بعد از چاپ آگهی در روزنامه رسمی به اشخاص ثالث که در آن طبقه شغلی فعالیت می نمایند اجازه داده می شود که در صورت اعتراض آنرا به اداره مالکیت صنعتی و مراجع قضایی و دادگاهها اعلام نمایند. پس از مدت فوق الذکر در صورت عدم اعتراض اشخاص حقیقی و حقوقی ، اجازه درج آگهی دوم رسمی مالکیت صادر می شود و مالکیت ده ساله اعطا می گردد .

برای جلوگیری از پیچیدگی و سردرگمی در مراحل ثبت لوگو می توانید با موسسه ثبت فکور برند خود را ثبت کنید.

ثبت برند و لوگو
ثبت برند و لوگو

مراحل تجدید علامت تجاری

علامت ثبت شده در ظرف مدت ده سال شمسی تمام از تاریخ صدور تصدیق ثبت دارای اعتبار قانونی می باشد و صاحب علامت در صورت تمایل به ادامه استفاده از علامت ثبت شده حداکثر ظرف ٦ ماه پس از اتمام ده سال اعتبار قانونی می تواند تقاضای تجدید علامت تجارتی را نماید در غیر این صورت علامت مذکور ابطال و از حمایت قانونی بهره مند نخواهد بود .

هزینه های ثبت برند 

هزینه ثبت برند بر حسب حقیقی یا حقوقی بودن متقاضی ثبت علائم تجاری متفاوت می باشد علاوه بر هزینه های واریزی ، هر علامت تجاری نیاز به چاپ دو آگهی در روزنامه رسمی کشور را نیز دارد که با توجه به تعداد خطوط و ابعاد علامت تجاری و سیاه سفید یا رنگی بودن آن هزینه خواهد داشت.

مطالب اخیر

با ما در ارتباط باشید