ثبت برند شرکت

ثبت برند شرکت

ثبت برند شرکت

ثبت برند و علامت تجاری، یکی از کارهایی است که انجام دادن آن می تواند برای یک سازمان مزایای بسیار زیادی داشته باشد. ثبت برند در حقیقت همان ثبت علامت تجاری است که می تواند شامل اسامی، نمادها و سمبل‌های مشخصی باشد. یک برند معمولاً درون خود مفهوم و شعار تجاری یک شرکت و سازمان را جای داده است. در واقع یک برند نمایان‌گر نوع فعالیت و هدف یک شرکت تجاری است. اما بسیاری از کارآفرینان و مدیران کسب‌وکار هنوز نمی‌دانند مفهوم ثبت برند شرکت چیست؟ ما در این مقاله قصد داریم شما را با این مفهوم آشنا کنیم .

ثبت برند شرکت
ثبت برند شرکت

 

مزایای ثبت برند چیست ؟

همان گونه که در ابتدا نیز بیان نمودیم، علائم تجاری مفاهیم و شعارهای تجاری یک سازمان را در دل خود نشان می دهند. برند یک شرکت نمایانگر نوع فعالیت، هدف آن شرکت و یا مجموعه تجاری را بیان می‌کند. یکی از مزایای مهم ثبت برند این است که افراد و یا کارآفرینان می توانند تبلیغات و برنامه های بازاریابی خود را بر اساس آن پیش ببرند.

در واقع برند یا همان علامت تجاری شما همان چیزی است که سال‌ها در ذهن مخاطب شما ماندگار می‌شود و شما را با آن نام و شکل خواهد شناخت. پس ثبت برند یکی از مهم‌ترین کارهایی است که شما باید آن را انجام دهید تا همیشه بتوانید برنامه‌های تبلیغاتی خود را برای شناخته‌تر شدن با آن علامت تجاری پیش ببرید. در مجموع و خلاصه می‌توان گفت برند شما همان چیزی است که به شما کمک شایانی می‌کند تا اطلاعات‌تان در حافظه مخاطب ثبت گردد.

دو مورد دیگر از از مزایای مهم ثبت برند عبارتند از:

 • امکان واگذار کردن برند به دیگران با عقد قرارداد و درنهایت کسب درآمد جدید
 • اعطای نمایندگی با ثبت کردن برند

مدارک ثبت برند و علامت تجاری

مدارک ثبت برند برای هر یک از افراد حقوقی و حقیقی متفاوت است. افرادی که به صورت حقیقی جهت ثبت برند اقدام می‌کنند، باید علاوه بر مدارک شناسایی خود، کپی مجوز فعالیت نظیر جواز تأسیس، پروانه بهره‌برداری، پروانه ساخت، مجوز کسب یا کارت بازرگانی را به کارشناسان ارائه دهند. مدارک در خصوص اشخاص حقوقی کمی متفاوت‌تر است.

علاوه بر موارد بالا، باید کپی روزنامه رسمی تأسیس و تغییرات شرکت را نیز به کارشناسان ارائه کنند. در صورتی که برند این متقاضیان دارای حروف لاتین است باید حتماً کارت بازرگانی خود را نیز ارائه دهند. اما در صورت که برند فقط حاوی حروف باشد ارائه و اخذ کارت بازرگانی ضروری نیست.

اگر شما برای کسب‌وکار تجاری خود قصد ثبت برند را دارید باید مدارکی را که در بالا ذکر کرده‌ایم به اداره ی ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی برده و پس از انجام مراحل قانونی برند خود را به ثبت برسانید.

هنگامی‌که شما جهت ثبت برند به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه می‌کنید کارشناسان مربوطه مدارک ثبت برند و علامت تجاری شما را مورد بررسی قرار می‌دهند. اگر علامت تجاری مورد نظر شما قبلاً استفاده نشده باشد آن را به ثبت می‌رسانند. هنگام ثبت برند باید به این نکته توجه کنید که عناوین و علامت هایی که انتخاب می‌کنید با شئونات جامعه موافق باشد.

 

استعلام برند

اگر می‌خواهید برند خود را ثبت کنید استعلام برند جزو اولین مراحلی است که حتماً باید انجام دهید. شما می‌توانید وارد سایت مرکز مالکیت معنوی شده و عنوان مورد نظر خود را جست‌وجو کنید. در روش دیگر می‌توانید وارد روزنامه رسمی شده و به جست‌وجوی اسم برند بپردازید. البته باید خاطر نشان کرد که ثبت فکور تمام این مراحل را می‌تواند برای شما برعهده بگیرد. بنابراین می‌توانید با خیال راحت این مرحله یا سایر مراحل ثبت برند را به ما بسپارید.

ثبت برند شرکت
ثبت برند شرکت

مدت زمان ثبت برند

برای موضوع  مدت زمان ثبت برند نمی‌توان یک عدد دقیق و مشخص داد. چراکه پروسه اداری هر فرد می‌تواند با توجه به مسائلی نظیر کامل یا ناقص بودن مدارک، انجام درست مراحل، زمان انجام کار و… متفاوت باشد. اما به طورکلی طبق قوانین اداره مالکیت حدود سه ماه این فرآیند طول می‌کشد.

دلیل ثبت برند

ثبت برند دلایل مختلف و متعددی دارد و صاحبان برند حتماً باید این موضوع را مورد توجه قرار دهند. ازآن‌جایی که هر محصول یا خدمتی نیازمند حقوق کپی‌رایت و محافظت از محتوای آن است این امر از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین دلیل ثبت برند می‌تواند گسترش فعالیت شما باشد تا بتوانید منفعت بیشتری را در سطح وسیع‌تر و یا جهانی به دست آورید.

خصوصیات یک برند خوب چیست؟

برند شما برای آن که بتواند گسترش پیدا کند و مقبول عموم واقع شود نیازمند برخورداری از یک سری ویژگی‌های خوب است. بنابراین شما باید بتوانید در کنار اهمیت به کیفیت محصول و خدمت، روی بازاریابی برند خدمات یا محصولات خود نیز تمرکز کنید. دو ویژگی برند خوب عبارتند از:

 1. نام برند در عین سادگی، جذاب باشد و پیام را به مخاطب منتقل کند.
 2. به یاد آوردن آن ساده باشد و در زبان‌های دیگر نیز تلفظ خوبی داشته باشد تا بتوانددر سطح جهانی محبوب و مورد پسند  باشد.
ثبت برند شرکت
ثبت برند شرکت

برای ثبت برند به کجا باید مراجعه کرد؟

از آن‌جایی که  ثبت برند به صورت آنلاین انجام‌پذیر است کار شما را بسیار ساده خواهد کرد. کافی است وارد سایت اداره مالکیت معنوی شده، مدارک خود را بارگذاری و مراحل مربوطه را طی کنید. شما در این سایت اظهارنامه را تنظیم و فرم درخواست خود را تکمیل می‌کنید تا درخواست شما مورد بررسی قرار بگیرد. بعد از تکمیل مراحل یک کد رهگیری دریافت می‌کنید تا از روند مراحل مطلع شوید.

آیا همه شرکت‌ها ملزم به ثبت برند هستند؟‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍

ثبت برند همیشه جزو آن دسته سؤالاتی است که همیشه برای اغلب صاحبان کسب‌وکار پیش می‌آید. در کشور ایران ثبت علامت تجاری ضروری نیست و می‌تواند این امر به صورت اختیاری انجام بگیرد. اما چیزی که با ثبت نشدن برند کسب‌وکار شما را تهدید می‌کند این است که هنگامی که برند شما به موفقیت برسد ممکن است افراد سودجویی پیدا شوند و بدون اطلاع شما آن را به ثبت برسانند.

این امر می تواند مشکلات حقوقی بسیار زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد. به همین دلیل است که نمی‌توان از کنار ثبت برند راحت گذر کرد. ثبت شرکت اریکه با بهره‌گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت شرکت و ثبت تغییرات شرکت در خدمت شما است.

به عبارتی بسیار ساده می‌توان گفت بر اساس قانون، استفاده از یک برند مشخص فقط برای شخصی امکان‌پذیر خواهد بود که آن را به نام خودش ثبت کرده باشد. اگر شما برند تجاری خود را به ثبت برسانید و افراد دیگر از آن استفاده کنند جرم محسوب و مطابق با قوانین با این افراد برخورد می‌شود.

اما شاید سؤال اساسی اینجا باشد که بالاخره چه نوع کسب‌وکارهایی نیاز به ثبت برند دارند؟ برخی از کسب‌وکارها و شرکت‌ها حتماً باید برند خود را به ثبت برسانند یعنی برای آن‌ها ثبت برند امری الزامی است. برخی از این کسب‌وکارها عبارتند از:

 • داروهای ویژه که در موارد پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند.
 • مواد غذایی که دارای ظروف ویژه‌ای هستند.
 • همچین تمامی نوشیدنی‌ها باید برند تجاری خود را به ثبت برسانند.

اگر شما دارای کسب‌و‌کار آرایشی هستید که با پوست در تماس است جهت تبلیغات حتماً باید از علائم تجاری استفاده کنید.

چه مواردی در ثبت برند نمی‌تواند مورد استفاده قرار گیرد؟

جهت ثبت برند باید به برخی نکات توجه نمود. چرا که در برخی از شرایط ممکن است ثبت برند شما با اخطار مواجه گردد. با ما در ادامه مقاله همراه باشید تا با محدودیت‌های ثبت برند آشنا شوید.

 • شما جهت استفاده از پرچم ایران و سایر کشورها در نماد تجاری خود با محدودیت روبرو هستید و در برخی از شرایط نمی‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
 • شما نمی‌توانید از علائم دولتی و ثبت شده که به عنوان علائم رسمی و مملکتی هستند، در برند خود استفاده کنید.
 • هنگام طراحی نام برند خود باید حواس‌تان باشد مغایر با شئونات جامعه نباشد.
 • اگر کارشناسان تشخیص دهند علامت شما کپی است نام اختصاری شما به ثبت نخواهد رسید.
 • شما نمی‌توانید در نام تجاری خود از کلمات انقلابی، دولتی و … که مختص مقامات و ارگان‌های رسمی هستند استفاده کنید.
 • در طراحی لوگو دقت داشته باشید که از نمادهای سلطنتی، شاهنشاهی و تاریخی معروف استفاده نکنید چون منجر به رد علامت تجاری شما توسط کارشناس می‌شود.

در هنگام ثبت برند باید به نکات بالا توجه کنید تا روند ثبت در اسرع وقت انجام بپذیرد. در غیر این صورت پرونده شما توسط کارشناسان رد می‌گردد. پس اگر قصد ثبت برند دارید به نکات بالا توجه فرمایید.

جمع‌بندی

در این مقاله به طور کامل با جزئیات ثبت برند آشنا شدید. همانطور که متوجه شدید ثبت برند اجباری نیست ولی ثبت کردن آن بسیار مفید فایده واقع خواهد شد. اگر هرگونه سؤالی در این زمینه دارید می‌توانید با ما تماس بگیرید. مشاوران ما در ثبت فکور به بهترین شکل ممکن و با تخصص کافی پاسخگوی شما خواهند بود.

مطالب اخیر

با ما در ارتباط باشید