شرکت ثبت برند

شرکت ثبت برند

شرکت ثبت برند

ثبت برند ، یکی از کارهایی است که انجام دادن آن می تواند برای یک سازمان مزایای بسیار زیادی داشته باشد. ثبت برند در حقیقت همان ثبت علامت تجاری است که می تواند شامل اسامی، نمادها و سمبل‌های مشخصی باشد. یک برند معمولاً درون خود مفهوم و شعاری تجاری یک شرکت و یک سازمان را جای داده است.

در واقع یک برند نمایان‌گر نوع فعالیت و هدف یک شرکت تجاری است. اما بسیاری از کارآفرینان و مدیران کسب کار هنوز نمی‌دانند مفهوم ثبت برند چیست؟ ما در این مقاله قصد داریم شما را مفهوم ثبت برند آشنا کنیم .

 مزایای ثبت برند چیست ؟

همان گونه که در ابتدا نیز بیان نمودیم، علائم تجاری مفاهیم و شعارهای تجاری یک سازمان را در دل خود نشان می دهند. برند یک شرکت نمایانگر نوع فعالیت، هدف آن شرکت و یا مجموعه تجاری را بیان می‌کند. یکی از مزایای مهم ثبت برند این است که افراد و یا کارآفرینان می توانند تبلیغات و برنامه های بازاریابی خود را بر اساس آن پیش ببرند.

در واقع برند شما یا همان علامت تجاری تان همان چیزی است که سال‌ها در ذهن مخاطب شما ماندگار می‌شود و شما را با آن نام و شکل خواهد شناخت. پس ثبت برند یکی از مهم‌ترین کارهایی است که شما باید آن را انجام دهید تا همیشه بتوانید برنامه‌های تبلیغاتی خود را برای شناخته‌تر شدن با آن علامت تجاری پیش ببرید. در مجموع و خلاصه می توان گفت برند شما همان چیزی است که به شما کمک شایانی می‌کند تا اطلاعات‌تان در حافظه مخاطب ثبت گردد.

ثبت برند می‌تواند توسط فرد حقیقی و حقوقی انجام بگیرد. اما مدارک هر یک جهت ثبت برند، متفاوت است. که باید این مدارک به کارشناسان مربوطه ارائه شود.

شرکت ثبت برند
شرکت ثبت برند

مدارک ثبت برند و علامت تجاری

مدارک جهت ثبت برند برای هر یک از افراد حقوقی و حقیقی متفاوت است. افرادی که به صورت حقیقی جهت ثبت برند اقدام می‌کنند، باید علاوه بر مدارک شناسایی خود، کپی مجوز فعالیت نظیر جواز تأسیس، پروانه بهره برداری، پروانه ساخت، مجوز کسب یا کارت بازرگانی را به کارشناسان ارائه دهند. مدارک در خصوص اشخاص حقوقی کمی متفاوت‌تر است.

علاوه بر موارد بالا، باید کپی روزنامه رسمی تاسیس و تغییرات شرکت را نیز به کارشناسان ارائه کنند. در صورتی که برند این متقاضیان دارای حروف لاتین است باید حتماً کارت بازرگانی خود را نیز ارائه دهند. اما در صورت که برند فقط حاوی حروف باشد ارائه کارت بازرگانی ضروری نیست.

اگر شما برای کسب وکار تجاری خود قصد ثبت برند را دارید باید مدارکی را که در بالا ذکر کرده‌ایم به اداره ی ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی برده و پس از انجام مراحل قانونی برند خود را به ثبت برسانید.

هنگامی شما جهت ثبت برند به اداره ثبت شرکت ها مراجعه می‌کنید کارشناسان مربوطه مدارک ثبت برند و علامت تجاری شما را مورد بررسی قرار می‌دهند. اگر علامت تجاری مورد نظر شما قبلاً استفاده نشده باشد آن را به ثبت می‌رسانند. هنگام ثبت برند باید به این نکته توجه کنید که عناوین و یا علامت هایی که انتخاب می‌کنید با شئونات جامعه موافق باشد.

 

استعلام برند

اگر می‌خواهید برند خود را ثبت کنید استعلام برند جزو اولین مرراحلی است که حتماً باید انجام دهید. شما می‌توانید وارد سایت مرکز مالکیت معنوی شده و عنوان مورد نظر خود را جست‌وجو کنید. در روش دیگر می‌توانید وارد روزنامه رسمی شده و به جست‌وجوی اسم برند بپردازید. البته باید خاطر شنان کرد که ثبت اریکه تمام این مراحل را می‌تواند برای شما برعهده بگیرد. بنابراین می‌توانید با خیال راحت این مرحله یا سایر مراحل ثبت برند را به ما بسپارید.

مدت زمان ثبت برند

برای موضوع  مدت زمان ثبت برند نمی‌توان یک عدد دقیق و مشخص داد. چراکه پروسه اداری هر فرد می‌تواند باتوجه به مسائلی نظیر کامل یا ناقص بودن مدارک، انجام درست مراحل، زمان انجام کار و… متفاوت باشد. اما به طورکلی طبق قوانین اداره مالکیت حدود سه ماه این فرآیند طول می‌کشد.

دلیل ثبت برند

ثبت برند دلایل مختلف و متعددی دارد و صاحبان برند حتماً باید این موضوع را مورد توجه قرار دهند. ازآن‌جایی که هر محصول یا خدمتی نیازمند حقوق کپی‌رایت و محافظت از محتوای آن است این امر از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین دلیل ثبت برند می‌تواند گسترش فعالیت شما باشد تا بتوانید منفعت بیشتری را در سطح وسیع‌تر و یا جهانی به دست آورید.

شرکت ثبت برند
شرکت ثبت برند

خصوصیات یک برند خوب چیست؟

برند شما برای آن که بتواند گسترش پیدا کند و مقبول عموم واقع شود نیازمند برخورداری از یک سری ویژگی‌های خوب است. بنابراین شما باید بتوانید در کنار اهمیت به کیفیت محصول و خدمت، روی بازاریابی برند خدمات یا محصولات خود نیز تمرکز کنید. دو ویژگی برند خوب عبارتند از:

 1. نام برند در عین سادگی، جذاب باشد و پیام را به مخاطب منتقل کند.
 2. به یاد آوردن آن ساده باشد و در زبان‌های دیگر نیز تلفظ خوبی داشته باشد تا بتواند محبوب و مورد پسند در سطح جهانی باشد.

برای ثبت برند به کجا باید مراجعه کرد؟

از آن‌جایی که  ثبت برند به صورت آنلاین انجام‌پذیر است کار شما را بسیار ساده خواهد کرد. کافی است وارد سایت اداره مالکیت معنوی شده، مدارک خود را بارگذاری و مراحل مربوطه را طی کنید. شما در این سایت اظهارنامه را تنظیم و فرم درخواست خود را تکمیل می‌کنید تا درخواست شما مورد بررسی قرار بگیرد. بعد از تکمیل مراحل یک کد رهگیری دریافت می‌کنید تا از روند مراحل مطلع شوید.

آیا همه شرکت‌ها ملزم به ثبت برند هستند؟‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍

ثبت برند همیشه جزو آن دسته سوالاتی است که همیشه برای اغلب صاحبان کسب و کار پیش می‌آید. در کشور ایران ثبت علامت تجاری ضروری نیست و می تواند این امر به صورت اختیاری انجام بگیرد. اما چیزی که با ثبت نشدن برند کسب و کار شما را تهدید می کند این است که هنگامی که برند شما به موفقیت برسد ممکن است افراد سودجویی پیدا شوند و بدون اطلاع شما آن را به ثبت برسانند.

این امر می تواند مشکلات  بسیار زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد. به همین دلیل است که نمی‌توان از کنار ثبت برند راحت گذر کرد. ثبت  فکور با بهره‌گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت شرکت و ثبت تغییرات شرکت در خدمت شماست.

به عبارتی بسیار ساده می‌توان گفت بر اساس قانون، استفاده از یک برند مشخص فقط برای شخصی امکان‌پذیر خواهد بود که آن را به نام خودش ثبت کرده باشد. اگر شما برند تجاری خود را به ثبت برسانید و افراد دیگر از آن استفاده کنند جرم محسوب و مطابق با قوانین با این افراد برخورد می‌شود.

اما شاید سوال اساسی اینجا باشد که بالاخره چه نوع کسب و کارهایی نیاز به ثبت برند دارند؟ برخی از کسب وکارها و شرکت‌ها حتماً باید برند خود را به ثبت برسانند یعنی برای آن ها ثبت برند امری الزامی است. برخی از این کسب و کارها عبارتند از:

 • داروهای ویژه های که در موارد پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند.
 • مواد غذایی که دارای ظروف ویژه‌ای هستند.
 • همچین تمامی نوشیدنی ها باید برند تجاری خود را به ثبت برسانند.

اگر شما دارای کسب و کار آرایشی هستند که با پوست در تماس هستند جهت تبلیغات حتما باید از علائم تجاری استفاده کنید.

چه مواردی در ثبت برند نمی‌تواند مورد استفاده قرار گیرد؟

جهت ثبت برند باید به برخی نکات توجه نمود. چرا که در برخی از شرایط ممکن است ثبت برند شما با اخطار مواجه گردد. با ما در ادامه مقاله همراه باشید تا با محدودیت های ثبت برند آشنا شوید.

 • شما جهت استفاده از پرچم های ایران و سایر کشورها در نماد تجاری خود با محدودیت روبرو هستید و در برخی از شرایط نمی‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
 • شما نمی توانید از علائم دولتی و ثبت شده که به عنوان علائم رسمی و مملکتی هستند، در برند خود استفاده کنید.
 • هنگام طراحی نام برند خود باید حواس‌تان باشد مغایر با شئونات جامعه نباشد.
 • اگر علامت شما کپی باشد و کارشناسان تشخیص دهند، نام اختصاری شما به ثبت نخواهد رسید.
 • شما نمی‌توانید در نام تجاری خود از کلمات انقلابی، دولتی و … که مختص مقامات و ارگان های رسمی هستند استفاده کنید.
 • در طراحی لوگو دقت داشته باشید که از نماد های سلطنتی، شاهنشاهی و تاریخی معروف استفاده نکنید چون منجر به رد علامت تجاری شما توسط کارشناس می‌شود.

در هنگام ثبت برند باید به نکات بالا توجه کنید تا روند ثبت در اسرع وقت انجام بپذیرد. در غیر این صورت پرونده شما توسط کارشناسان رد می‌گردد. پس اگر قصد ثبت برند دارید با ثبت فکور همراه شوید.

مطالب اخیر

با ما در ارتباط باشید