ثبت نشان تجاری

ثبت نشان تجاری

ثبت نشان تجاری

ثبت علامت تجاری : طبق تعریف انجمن بازاریابی امریکا، برند یک نام، عبارت، طرح، نماد یا هر عنصر دیگری است که مشخص‌کننده خدمات یا فروشنده محصولی خاص باشد که به وسیله آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد. عنوان قانونی برای برند، نشان تجاری است.

اما در دیدگاهی دیگر برند و یا علامت تجاری بسیار وسیع تر از اینها عمل می کند در واقع علامت تجاری همان روح محصول است که می تواند با مخاطب و یا مشتری ارتباطی ماورای یک تجارت برقرار کند.
هر تاجری باید به این درک از مفهوم علامت تجاری برسد که برای یک تجارت معمولی و یک راه کسب درآمد به برند نمی تواند نگاه کند بلکه برند یک سرمایه گذاری است و البته یک سرمایه گذاری بسیار حرفه ای .

در فارسی واژه برند معمولا برای اشاره به محصول یا خدمتی به کار می‌رود که ارزش اعتباری و اجتماعی بالایی داشته باشد، به بیان دیگر برند دارای ماهیت اجتماعی است و تمام تلاش شخصی که در راستای ثبت برندی تلاش می کند

نشان‌های تجاری برتر می‌توانند هیجان و عواطف مصرف‌کنندگان خود را برانگیزند یعنی برند و مشتریان نیز به این نام‌ها اعتماد داشته و از آنها انتظار خلق ایده‌های برتر و نوآوری در محصولاتشان را دارند.
برند تجاری، علائم تجاری، صنعتی و یا خدماتی، نشانه هایی هستند که برای معرفی کالاها و محصولات صنعتی و یا خدماتی از لحاظ کیفیت و ضمانت مرغوبیت جنس آن ها مورد استفاده قرار می گیرند.
این علایم ممکن است اسامی مرکب شامل نقش، تصویر و کلمه بوده یا به صورت اسم منطقه و شهر و غیره باشد.

ویژگی های نشان تجاری (برند تجاری)

یک علامت تجاری نیرومند به طور کامل باید از این صفات برخوردار باشد:

 1. تناسب
 2. جایگاه مناسب
 3. تحمل پذیری
 4. اعتبار
 5. الهام بخشی
 6. بی همتایی
 7. جذابیت

برند از نظر مصرف کننده یعنی:

 1. منشا یا مبدا محصول
 2. واگذاری مسئولیت به تولیدکننده
 3. خطرپذیری کمتر
 4. هزینه پرس و جوی کمتر
 5. نشانه کیفیت
 6. معامله یا عهد و پیمان با تولیدکننده محصول
 7. وسیله نمادین برای اظهار شخصیت

از نظر موفقیت باید ویژگی های زیر را داشته باشد که از نظر متخصصین و یا حتی عام مردم این برند را یک برند نمونه به لحاظ موفقیت قبول کنند:

 1. یک علامت تجاری را متخصصین وقتی موفق می دانند که جامعه ی هدف خود را بشناسد.
 2. تک بودن و بی همتایی برند که بسیار ازنقطه نظر کارشناسان حائز اهمیت است.
 3. شوق و رغبت و البته محرک بودن برند نیز بسیار مهم است زیرا باعث به وجد آمدن مخاطب می شود.
 4. دوام و پایداری کیفیت یک برند بسیار مورد توجه کارشناسان قرار می گیرد به این صورت که این خدمات و یا محصولی که ارائه می شود به صورت مداوم دارای این ویژگی است یا خیر.
 5. جذاب ترین بخش برای مخاطبین مسئله ی فضای رقابتی است که شما چیزی را به مخاطب ارائه می دهید که ماورای خواسته های اوست، و این باعث می شود متخصصین این حوزه شما را به عنوان برند موفق بشناسند.
 6. مشهور شدن که این مسئله به مبحث تبلیغات و پروسه ی گسترده ای باز می گردد.
 7. و آخرین مورد که بسیار مهم است و دلیل موفقیت و یا شکست بسیاری از برند ها و علائم تجاری می شوند نحوه ی مدیریت صحیح می باشد.

ثبت علامت تجاری در ایران

تقاضای ثبت باید به زبان فارسی و در سه نسخه روی نمونه های چاپی مخصوصی که از طرف اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی در اختیار متقاضیان گذارده می شود به عمل آید. تقاضای مزبور ممکن است شخصاَ از طرف متقاضی یا از طرف وکیل او تسلیم گردد و دارای تاریخ و امضاء حاوی نکات زیر باشد:

 1. اسم و اقامتگاه و تابعیت صاحب علامت و مرکز اصلی موسسه او
 2. اسم و اقامتگاه وکیل او در تهران در صورتی که اظهارنامه توسط وکیل داده شده باشد.
 3. رشته تجارت یا نوع صنعت یا فلاحت
 4. تاریخ ثبت و محل و شماره ثبت علامت در کشور مبدا در صورتی که علامت در خارج ایران به ثبت رسیده باشد.
 5. اقامتگاهی که صاحب علامت در تهران انتخاب می نماید.
 6. اسم اقامتگاه شخص یا اشخاصی که در تهران صلاحیت دریافت ابلاغ ها و اخطارها را دارند.
 7. شرح و نوع کالا یا محصولاتی که علامت برای تشخیص آن به کار می رود با تعیین طبقات درخواست شده طبق طبقه بندی ضمیمه آیین نامه
 8. شرح توصیف علامت درخواست شده و طرز مخصوص استعمال آن اگر مورد داشته باشد.
 9. تعیین ضمایم
 10. تنظیم نام و نشانی درخواست کنندگان مقیم خارجه باید علاوه بر فارسی به حروف لاتین باشد و با همان حروف نیز ثبت و آگهی خواهد شد.

نکاتی در باره ی ثبت علامت تجاری

 • داشتن علامت تجاری اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را الزامی قرار دهد، یعنی
 • حق استعمال انحصاری علامت تجارتی فقط برای کسانی محسوب می شود که علامت خود را به ثبت برساند .
 • علامت تجارت قابل نقل و انتقال است و باید وفق مقرارت قانون ثبت علایم و اختراعات ایران به ثبت برسد .
 • اجازه استفاده از علامت ثبت شده به دیگران در ایران باید به ثبت برسد .
 • برای علامت گواهی ثبت علامت صادر خواهد شد .
 • مدت اعتبار ثبت علامت برای هر بار ۱۰ سال است، در واقع شما هر هزینه ای که برای ثبت برند و یا علامت تجاری می کنید برای مدت ده سال می باشد.
 • برای ثبت چند علامت باید به تعداد آنها اظهار نامه جداگانه داده شود .
 • تغییرات مربوط به نشانی رسمیت نخواهد داشت مگر اینکه به ثبت رسیده باشد.

هدف از ثبت علامت تجاری در ایران چیست؟

ثبت برند تجاری در ایران: ثبت علامت، علامت تجاری از طریق حصول اطمینان از حقوق انحصاری برای شناختن کالاها و خدمات یا اجازه دادن به دیگران مبنی بر استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ، صاحب اثر را محافظت می‌کند.
البته مدت زمان این حفاظت متفاوت است ولی آرم تجاری قابلیت تمدید شدن نامحدود توسط پرداخت مبلغ مربوطه را دارد.
محافظت آرم تجاری توسط مراجع قانونی که در اکثر نظام‌ها اجازه متوقف کردن تخلف در این زمینه را دارند، تایید می‌شود.

همانطور که در جمله های قبل اشاره شد یکی از اموری که باید در نظر داشته باشید مسئله ی اجازه دادن به غیر برای استفاده ی مدت دار از برند شماست و یا بالعکس …
از دیدگاه وسیع‌تر، علائم تجاری با رسمیت بخشیدن و دادن سود اقتصادی به صاحبان آنها، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری می‌کنند و این ابتکار را ترویج می‌دهند، به این معنا که برندینگ و برند سازی که همه ی اینها با ثبت برند با ویژگی هایی که گفته شد حاصل می شود یک نوع سرمایه گذاری مهم و سود آور در سطح جهانی محسوب می شود.

حفاظت علائم تجاری همچنین مانع تلاش‌های رقبای غیرمنصف، مثل متقلبان،‌ برای استفاده از علائم مشخص به منظور فروش محصولات و ارائه خدمات نامرغوب یا متفاوت می‌شوند.
این نظام، آگاهی و امکان سرمایه‌گذاری جهت تولید و فروش کالاها و خدمات را در منصفانه‌ترین شرایط ممکن به مردم می‌دهد و از این راه تجارت بین‌المللی را تسهیل می‌کند.

مدارک ثبت نشان تجاری در ایران

ثبت نشان تجاری
ثبت نشان تجاری

مدارک ثبت علامت تجاری در ایران را به شرح زیرمی باشد

 1. تسلیم اظهارنامه علامت تنها از طریق فایل الکترونیکی امکان پذیر بوده و متقاضیان ثبت علامت می توانند از طریق این آدرس http://ipm.ssaa.ir اظهار نامه خود را تسلیم اداره علامت نمایند.
 2. مدارك مثبت هويت متقاضي

الف) اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کپی کارت ملی…
ب) اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

 1. مدارك نماينده قانونی: درصورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و …) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.
 2. ۱۰ نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر از علامت درخواستی حداکثر درابعاد ۱۰×۱۰ سانتی متر
 3. درصورت سه بعدی بودن بودن علامت ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دوبعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و درمجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.
 4. ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به عنوان مثال جواز اعلامیه تأسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی یا پروانه کسب و …
 5. استفاده از حق تقدم:درصورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج ازکشوراز مزایای حق تقدم (حداکثر۶ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف ۱۵روز از آن تاریخ تسلیم کنند.
 6. نسخه ای ازضوابط و شرایط استفاده ازعلامت جمعی و تاییدیه مقام صلاحیت دار در مدارک باید وجود داشته باشد.
 7. رسيد مربوط به پرداخت هزينه های قانونی را ارائه دهداز قبیل:

الف) هزینه اظهارنامه اشخاص حقیقی مبلغ ۲۰۰٫۰۰۰ریال برای اشخاص حقوقی ۴۰۰٫۰۰۰ریال می باشد.
ب) معادل ارزی کلیه هزینه ها و تعرفه ای ثبتی علامت بر مبنای فرانک سوئیس می بایست به شماره حساب ارزی ۲۱۰۳۳۱۰۰۰۰۰۴۲۱۰۳۳ نزد بانک ملی- شعبه برج آرمیتا به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریز گردد.

مدت اعتبار علامت تجاری ثبت شده

تصدیق ثبت علامت تجارتی از تاریخ صدور اظهار نامه مربوطه به مدت ده سال اعتبار دارد. در صورتی که صاحب علامت تمایل به استمرار سابقه ثبت داشته باشد می تواند حداکثر ظرف ۶ ماه از انقضای اعتبار تصدیق ثبت اقدام به تجدید علامت نماید، در صورتی سپری شدن مدت ۶ ماه علامت ثبت شده دیگر اعتبار قانونی نخواهد داشت…
اما همان مدت شش ماه را نیز باید در زمان تمدید ثبت مبلغ جریمه اش را پرداخت کنید.

کدام علامت های تجاری را نمی‌توان ثبت کرد؟

بنا به دلایل مختلفی نمی توان برخی از علائم را به ثبت رسانید که اتفاقا منعیت قانونی نیز دارند به این صورت که قانونی براش وضع گردیده و ثبت هر گونه موارد مشابه این چنینی مطابق با ماده  5 قانون ثبت علائم و اختراعات مصوب 1310 ، غیر قانونی می باشد به صورت دقیق تر علائم ذیل قابل ثبت نیستند:

 1. علائم دولتی ، مملکتی و رسمی ( مانند آرم جمهوری اسلامی ایران ، هلال احمر، پرچم های مهم)
 2. علائم منافی نظم یا عفت عمومی در واقع علائم تجاری نباید در تضاد با عرف جامعه باشند و یا احساسات عمومی را جریحه دار کنند.
 3. علائمی که عنوان یا اسم عمومی و مورد استفاده همگانی باشد مثل عنوان پارچه ، ماشین و
 4. علائمی که قبلاَ به ثبت رسیده باشند. (به منظور حصول اطمینان از عدم ثبت نام برند پیشنهادی خود می توانید به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور مراجعه نمایید)
 5. کلمات یا عباراتی که به نوعی انتساب به سازمان ها یا مقامات رسمی ایران را تداعی یا القا نماید، از قبیل کلماتی چون انقلابی یا دولتی و نظایر آن ها.

 

مطالب اخیر

با ما در ارتباط باشید