ثبت برند به لاتین

ثبت برند به لاتین

ثبت برند به لاتین

اگر نام تجاری شما در زبان فارسی معنایی نداشته باشد یا بخواهید واژه‌ای فارسی را به خطی غیرفارسی در نشان تجاری‌تان بنویسید، باید برای ثبت برند لاتین درخواست دهید. کلماتی که ریشه در زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و عربی دارند و در زبان فارسی مصطلح نیستند، طبق قوانین مرکز مالکیت معنوی کشور، لاتین محسوب می‌شوند.

معیار تشخیص این موارد نیز واژه‌نامه‌های معتبری نظیر لغت‌نامه دهخدا و فرهنگ سخن هستند. همچنین در شرایطی که بیشتر از پنجاه درصد علامت تجاری با فونت انگلیسی (فینگلیش) نوشته شده باشد، علامت شما لاتین محسوب می‌شود.

در واقع اندازه حروف لاتین باید کوچک‌تر از حروف فارسی باشند. انتخاب برند لاتین معمولاً به این دلیل است که این تولیدکنندگان قصد دارند محصول خود را به کشورهای خارجی صادر کنند. بنابراین برند، لوگو و تمامی علائم تجاری خود را بر اساس زبان، خط و فرهنگ کشور مقصد طراحی می‌کنند. در این مقاله، به روند قانونی ثبت برند لاتین می‌پردازیم.

 

ورود به سامانه ثبت برند

 

نحوه استعلام برند لاتین

مهم‌ترین تفاوت ثبت برند لاتین با فارسی در این است که این نوع علائم تجاری را باید به صورت بین‌المللی استعلام کرد تا از تکراری نبودن آنها اطمینان حاصل کرد. برای این منظور، باید به موافقت‌نامه تریپس وابسته به سازمان تجارت جهانی یا کنوانسیون مادرید وابسته به سازمان جهانی مالکیت معنوی مراجعه کرد. همچنین رعایت استانداردها و مقررات بین‌المللی الزامی خواهد بود.

باید توجه داشت که ثبت برند لاتین با ثبت جهانی آن یکسان نیست. متقاضیان ثبت بین‌المللی برند باید پس از ثبت علائم تجاری لاتین در داخل کشور، برای ثبت برند تحت یکی از موافقت‌نامه‌های مذکور اقدام نمایند. به طور مثال، در پروتکل مادرید اشخاص باید برند خود را ابتدا در کشور مبدأ به ثبت برسانند و سپس مقاصد تجاری خود را در میان کشورهای عضو انتخاب کنند و برای فعالیت در آنها درخواست دهند.

 

ثبت برند به لاتین

 

قوانین ثبت برند لاتین

مرکز مالکیت معنوی مرجع رسمی ثبت برند لاتین است. این مرکز زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فعالیت می‌کند و وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران است. تمام مقررات و دستورالعمل‌های مربوط به این حوزه از طریق همین سازمان اطلاع‌رسانی می‌شوند.

همه موسسات ثبت برند در سراسر کشور نیز با نظارت این سازمان مشغول به فعالیت هستند. گفتنی است تمام نام‌های خارجی و اسامی عربی و کردی و ترکی تحت همین قوانین به ثبت رسمی می‌رسند.

به طور کلی، ثبت برند لاتین به انجام روال قانونی ثبت یک علامت تجاری غیرفارسی به اسم یک یا چند فرد گفته می‌شود که طی آن، نام و نشان تجاری مورد نظر از نظر قانونی نیز به رسمیت شناخته می‌شود. باید اشاره کرد که ثبت برند لاتین هیچ تاثیری در میزان مالیات و عوارض اشخاص حقوقی و حقیقی ندارد.

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند لاتین برای اشخاص حقیقی

 • شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • کارت بازرگانی معتبر
 • مجوز فعالیت (که می‌تواند جواز تاسیس، پروانه بهره‌برداری، پروانه ساخت، جواز کسب و یا هر نوع گواهی فعالیت از نهادهای قانونی باشد.)
 • پر کردن درخواست ثبت برند لاتین
 • نمونه علامت تجاری لاتین در ابعاد ۱۲ × ۱۲ سانتی‌متر

 

مدارک لازم جهت ثبت برند لاتین برای اشخاص حقوقی

 • کارت ملی و شناسنامه متقاضی
 • روزنامه رسمی تاسیس یا آخرین تغییرات شرکت
 • کارت بازرگانی معتبر
 • مجوز فعالیت (که می‌تواند جواز تاسیس، پروانه بهره‌برداری، پروانه ساخت، جواز کسب و یا هر نوع گواهی فعالیت از طرف نهادهای قانونی باشد.)
 • تکمیل اظهارنامه ثبت برند لاتین
 • نمونه لوگو لاتین در ابعاد ۱۲ × ۱۲ سانتی‌متر

 

مطالب اخیر

با ما در ارتباط باشید