ثبت موسسه

ثبت موسسه

موسسه های غیر تجاری برای اهداف مشخص و در شرایط خاصی به ثبت می رسند. همان طور که از نام موسسه تجاری می توان برداشت کرد، امور تجاری در این موسسه ها امکان پذیر نخواهد بود. منظور این است که در موضوع فعالیت موسسه مانند ثبت موسسه زیبایی ، نمی توانید فعالیت هایی مانند واردات، صادرات و.. را بیاورید. بلکه شما تنها می توانید به امور غیر تجاری بپردازید.

مسلم است که این موسسه ها برای دریافت کارت بازرگانی هم نمی توانند اقدام کنید.

اگر برایتان سوال پیش آمده که چگونه می توانید فعالیت های تجاری و غیر تجاری را در کنار هم داشته باشید پاسخ این است که باید برای ثبت شرکت اقدام کنید. این کار هم با مراجعه به سامانه ثبت شرکت ها و از طریق اداره ثبت شرکت ها انجام می شود.

در صورتی که می خواهید اطلاعات دقیق تری در مورد تفاوت های ثبت موسسه و ثبت شرکت داشته باشید، با کارشناسان ما در ثبتینو تماس بگیرید.

موسسه غیر تجاری چیست؟

قانون برای موسسه غیر تجاری تعریف مشخصی ارائه می کند. بر اساس آئین نامه 1337 می توان گفت که موسسه غیر تجاری با اهدافی غیر تجاری به وجود می آید. انجام فعالیت هایی مانند فعالیت های هنری، خدماتی، خیریه و هر کاری که غیر تجاری باشد در قالب موسسه غیر تجاری مقدور است. این که موسسان هدفی مبنی بر کسب سود هم دارند یا خیر، تفاوتی ندارد.

دو نوع موسسه غیر تجاری

 • موسسه غیر تجاری که هدف آن به دست آوردن سود برای اعضای موسسه نیست.
 • موسسه غیر تجاری که در هدف ان کسب سود هم در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال ثبت موسسه فرهنگی هنری و… می توانند از این گروه باشند.

اگر موسسه غیر تجاری که می خواهید ثبت کنید اهداف مادی داشته باشد، موضوع موسسه با تخصص و مدارک تحصیلی اعضاء تطبیق داده می شود. در صورت فراهم بودن شرایط امکان ثبت موسسه وجود دارد.

در صورتی که در اهداف موسسه کسب سود و اهداف مالی وجود نداشته باشد، می گوییم موسسه غیر انتفاعی است. در این صورت برای ثبت این موسسه باید از نیروی انتظامی مجوز بگیرید.

ثبت موسسه غیر تجاری

برای این که بتوانید موسسه غیر تجاری را ثبت کنید باید حداقل 2 نفر با سن 18 سال به بالا به عنوان عضو هیات مدیره حضور داشته باشند ( زن یا مرد). در این مورد برای اعضای هیات مدیره نیازی به ارائه گواهی سوء پیشینه نیست.

موسسه های غیر تجاری از جهات زیادی شبیه به شرکت مسئولیت محدود هستند. در این جا هم مانند شرکت مسئولیت محدود نیازی به وجود بازرس نیست. در صورتی که اعضاء به دلیلی تمایل به حضور بازرس داشته باشند یا این کار را الزامی بدانند می توانند برای انتخاب آن اقدام نمایند.

در تهران برای ثبت موسسه آموزشی باید به اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری مراجعه کنید. در صورتی که در شهرستان هستید و قصد ثبت موسسه را دارید، اگر اداره ثبت شرکت ها در شهرتان وجود ندارد باید به اداره ثبت مرکز شهرستان خودتان مراجعه نمایید.

**در صورتی که بخواهید برای ثبت موسسه ای که در خارج از کشور به ثبت رسیده اقدام کنید باید این کار رادر اداره ثبت شرکت ها در تهران انجام دهید و در شهرستان نمی توان این کار را انجام داد.

تصمیم گیرنده ها در موسسات غیر تجاری که هستند؟

در موسسات غیر تجاری هم مانند شرکت ها، افراد و گروه هایی هستند که هر کدام وظایف مشخصی دارند. اختیارات هر فرد یا گروه نشان دهنده تصمیماتی است که او می تواند در مورد موسسه بگیرد.

مجمع عمومی عادی، مجمع عمومی فوق العاده و هیات مدیره نهادهای تصمیم گیرنده در موسسات غیر تجاری هستند.

در مجمع عمومی عادی از میان شرکاء و یا غیر از آن ها، هیات مدیره انتخاب می شود. مدیران برای مدت مشخص یا مدت نامحدودی انتخاب می گردند و دارای اختیارات کاملی هستند مگر این که در اساسنامه جز این ذکر شده باشد.

با حضور اکثر مدیران موسسه، جلسه های هیات مدیره رسمی می شود و هر تصمیمی که با اکثریت آراء گرفته شود دارای اعتبار است و می تواند اجرا شود.

برای ثبت موسسه چه میزان سرمایه احتیاج است؟

برای ثبت موسسات غیر تجاری به سرمایه حداقل 100 هزار تومان احتیاج دارید. برای میزان سرمایه این موسسات سقفی در نظر گرفته نشده است.

چه مدارکی برای ثبت موسسه لازم است؟

 • تقاضانامه را باید تکمیل کرده، امضاء نمایید و دو سری از آن را ارائه نمایید.
 • اساسنامه را باید تکمیل کرده، امضاء نمایید و دو سری از آن را ارائه دهید.
 • صورتجلسه مجمع عمومی موسسین را تکمیل کرده به امضاء برسانید و دو سری از آن را تحویل دهید.
 • اگر موسسه احتیاج به مجوز داشته باشد باید مجوزهای لازم را از سازمان یا نهادهای مربوطه دریافت کنید.

**برای ثبت موسسه غیر تجاری احتیاجی به داشتن گواهی عدم سوء پیشینه نیست.

** بر اساس ان چه اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری اعلام نموده است برای ثبت موسسه نیازی به ارائه تصاویری از مدارک شناسایی افراد نیست.

ثبت موسسه در سامانه اداره ثبت شرکت ها

 • ابتدا باید مدارک لازم را اماده نمایید. شما باید درخواست خود را در سامانه اداره ثبت شرکت ها وارد نمایید.
 • وارد سامانه شوید و به قسمت تاسیس شخصیت حقوقی بروید. روی گزینه پذیرش درخواست تاسیس شخصیت حقوقی کلیک نمایید. در این جا نوع شخصیت حقوقی را “ثبت موسسه غیر تجاری” انتخاب نمایید.
 • در این گام اطلاعات متقاضی را به صورت کامل وارد نمایید.
 • این قسمت مربوط به انتخاب نام است. شما باید 5 نام را به ترتیب اولویتی که برای خودتان دارد وارد نمایید. از میان این نام ها یک نام که شرایط لازم را داشته باشد انتخاب می شود.

انتخاب نام برای ثبت موسسه

برای انتخاب نام مناسب شرایط زیادی را باید در نظر بگیرید که در این مورد می توانید با کارشناسان ما در ثبتینو مشورت نمایید.

 • یکی از نام ها انتخاب می شود. کارشناس مربوطه اطلاعات شما را بررسی می کند، در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد سامانه آن را به شما اطلاع می دهد. اگر اطلاعات درست باشد، تایید می شود.
 • هنگامی که پذیرش اینترنتی انجام شود باید از صورتجلسات تنظیم شده و ضمائم ان ها نسخه ای برای اداره ثبت شرکت ها ارسال نمایید. دقت کنید که باید اصل صورتجلسات و ضمائم را ارسال نمایید. ارسال باید از طریق باجه های پست و به صورت سفارشی انجام گیرد.
 • هنگامی که فرم ها را تکمیل کرده و به اداره ثبت شرکت ها ارسال کنید، صورتجلسه شما بررسی می شود. اگر در صورتجلسه نقصی وجود داشته باشد این مورد به شما اطلاع داده شده و باید برای رفع آن اقدام نمایید. امکان دارد که صورتجلسه به  دلایلی رد شود و در این صورت دلایل آن اعلام می شود تا صورتجلسه صحیحی ارسال نمایید.
 • اگر صورتجلسه مانند مراحل قبل تایید شود، مراحل ثبت در دفتر ثبت شرکت ها انجام می شود. پس از آن نوبت به ثبت آگهی است. پیش نویس آگهی در دفتر ثبت شرکت ها تهیه شده و احراز هویت شما انجام می شود. در صورتی که همه چیز به درستی پیش برود دفتر امضاء می شود.
 • کارشناس مربوطه یک نسخه از مدارک را که توسط اداره ثبت شرکت ها مهر شده است به شما تحویل می دهد.
 • شما باید آگهی تاسیس را در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار آگهی نمایید.
 • پس از کلیه این مراحل حتما برای پلمپ دفاتر موسسه اقدام کنید.

انحلال در موسسات غیر تجاری

پس از ثبت موسسه ممکن است به دلیل اختیاری یا اجباری روی دهد. این کارممکن است به صورت اختیاری باشد. احتمال دارد مجمع عمومی فوق العاده و یا دادگاه خواهان انحلال شرکت و موسسه شده باشند. اگر به صورت اختیاری روی دهد، مدیر می تواند مطابق اساسنامه، تصفیه را انجام دهد.

در صورتی که شخصی برای تصفیه تعیین نشده باشد، مجمع عمومی فوق العاده یک نفر را معرفی می کند. این شخص که در واقع مدیر تصفیه است با اختیارات خاصی وارد عمل می شود.

اگر دادگاه اقدام به انحلال موسسه کرده باشد، تصفیه بر عهده مدیر است. در صورتی که کسی برای این کار تعیین نشده باشد، خود دادگاه یک نفر را برای انجام این کار تعیین می کند و بر اساس آن چه در قانون تجارت آمده است، تسویه انجام می گیرد.

سوالات متداول

چگونه برای ثبت موسسه اقدام کنیم؟

متولی ثبت موسسه در ایران اداره ثبت می باشد، طبق فرآیندی که اداره اعلامکرده است باید به صورت آنلاین طبق دستورالعمل و صوتجلسه هایی که قرار داده اند باید درخواست خود را ثبت کرده سپس فیزیکی مدارک را برای اداره پست کنید و منتظر درخواست و نظر کارشناسان مربوطه بمانید.

موسسه بیشتر به چه منظور استفاده می شود؟

موسسات معمولا برای کارهایی که به صورت خدماتی می باشند استفاده می شوند. برای دیگر موارد معمولا از شرکتها استفاده می شود.

ثبت موسسه چند روز طول می کشد؟

اگر مدارک شما کامل باشد و فرآیند را به درستی طی کرده باشید 10 الی 14 روز مدت زمان مورد نیاز هست تا صاحب یک موسسه شوید.

قیمت ثبت موسسه در ایران چقدر است؟

بستگی به تعرفه موسسات ثبتی دارد. اما معمول ترین نرخی که این روزها اعلام می شود عددی بین 2،000،000 الی 2،500،000 تومان می باشد. که معمولا نصف مبلغ را قبل و مابقی را بعد از ثبت از شما دریافت می کنند.

آیا موسسه مالیات دارد؟

بله، تنها موسسات خیریه دارای مجوز رسمی هستند که از دادن مالیات معاف هستند. بقیه موسسات طبق قانون باید دفاتر مالیاتی را ارائه و پرداختی مالیات را به صورت سالانه انجام دهند.

سامانه ثبت موسسه چیست؟

سامانه ثبت موسسه همان وب سایت اداره ثبت می باشد که از آن طریق باید ابتدای کار به صورت آنلاین درخواست خود را ثبت کنید.

مطالب اخیر

با ما در ارتباط باشید