ثبت شرکت

ثبت شرکت

ثبت شرکت

پس از اینکه افراد تصمیم به تشکیل شرکت گرفتند برای اینکه از مزایای شرکت برخوردار شوند و عملیاتشان قانونی باشد باید شرکت خود را در اداره امور ثبت شرکت‌ها که زیرنظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است، ثبت کنند. طبق قانون، ثبت کلیه شرکت‌­ها الزامی است. با ثبت شرکت و آگهی آن در روزنامه رسمی شرکت یک شناسه ملی ۱۱ رقمی و شماره ثبت دریافت می­‌کند و بصورت رسمی اجازه فعالیت خواهد داشت.

 

ثبت شرکت

عدم ثبت شرکت ممکن است تبعاتی داشته باشد:

پس ما نتیجه می­‌گیرم که بدون ثبت شرکت، شخصیت حقوقی برای شرکت ایجاد می­‌شود ولی بدلیل تبعاتی که دارد و اجبار قانون، ثبت آن ضروری است. یک مثال ساده این است که شما شرکت با مسئولیت محدود تشکیل می­‌د­هید ولی بدلیل عدم ثبت، قانون‌گذار برای حمایت از کسانی که با شما معامله می­‌کنند شرکت شما را تضامنی محسوب می‌­کند که در میان انواع شرکت­‌های تجاری، شرکای آن بیشترین مسئولیت را دارا هستند.

پس از بیان مطلب ثبت شرکت چیست در ادامه به نحوه ثبت انواع شرکت‌های تجاری می­‌پردازیم.

ثبت انواع شرکت­‌های تجاری

در مطالب قبلی به معرفی انواع شرکت­‌های تجاری پرداختیم که طبق قانون به ۷ نوع تقسیم می­‌شوند: شرکت­‌های سهامی، با مسئولیت محدود، تضامنی، نسبی، مختلط سهامی، مختلط غیرسهامی و تعاونی تولید و مصرف. اخیرا نوع دیگری از شرکت تحت عنوان “شرکت تعاونی سهامی عام” هم اجازه تشکیل یافت که  بطور ساده تلفیقی از شرکت سهامی و شرکت­‌های تعاونی است. هر شرکت سهامی یا تعاونی با اصلاح اساسنامه‌اش می­‌تواند تبدیل به شرکت تعاونی سهامی عام شود. این شرکت مزایای زیادی نسبت به شرکت سهامی عام و تعاونی دارد که در نوشتار دیگری به آن خواهیم پرداخت.

ازبین انواع شرکت‌های تجاری، شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود از محبوبیت بیشتری برخوردارند و بیشتر آمار ثبت مربوط به این دو شرکت است.

برای آگاهی از نحوه ثبت شرکت سهامی خاص اینجا و برای آگاهی از نحوه ثبت شرکت با مسئولیت محدود اینجا کلیک کنید. برای استارتاپ‌ها این دو شرکت مناسب‌تر از بقیه انواع شرکت‌ها هستند. همچنین برای اینکه بدانید شرکت با مسئولیت محدود بهتر است یا سهامی خاص اینجا کلیک کنید.

  • برای ثبت شرکت سهامی عام نکات مهمی را باید رعایت کنید که قبلا به آن پرداختیم. برای آگاهی از نکات مهم ثبت شرکت سهامی عام اینجا کلیک کنید.
  • شرکت‌های مختلط سهامی و غیرسهامی با اینکه امکان ثبت دارند ولی تاکنون کسی نسبت به ثبت این دو نوع شرکت اقدام نکرده است. بنابراین فعلا به بررسی این دو نوع شرکت نمی­‌پردازیم.
  • شرکت تضامنی که از آن به شرکت شخص تعبیر می­‌شود، شخصیت شرکا در مقایسه با شرکت­‌های دیگر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و تک تک شرکا در برابر قروض و تعهدات شرکت، مسئول هستند. برای آگاهی از نکات مهم شرکت تضامنی اینجا کلیک کنید.
  • شرکت­‌های نسبی، شرکت­‌هایی هستند که مسئولیت شریک در آن به نسبت سرمایه ایست که می­‌آورد. در اسم شرکت نسبی باید عبارت شرکت نسبی درج شود. نحوه ثبت شرکت نسبی مانند شرکت تضامنی است و تمام سرمایه پیش از ثبت باید پرداخت شود.

مطالب اخیر

با ما در ارتباط باشید